Která česká čokoládovna se může pyšnit tím, že si její produkty oblíbilo mnoho lidí z nejrůznějších koutů světa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk i švédská královna?

Historické město Kutná Hora se zapsalo do naší minulosti především díky pohádkovému bohatství stříbra, které mu ve středověku přineslo nejen popularitu, ale také několik obdivuhodných památek. Středočeské město však zažilo ale ještě jednu významnou epochu, která mu zajistila slávu, a to za doby elegantní první republiky

Atmosféru období, které pomyslně rozděluje dvě světové války, můžeme oceňovat při procházce městem na každém rohu i v dnešní moderní době.  Milovníci zmiňované éry si v Kutné Hoře přijdou na své mimo jiné i proto, že zde stojí Dajbychova vila, která je známá ze seriálu České televize První republika

Takřka idylické období první republiky lze v Kutné Hoře cítit nejen díky architektonickým stavbám, ale především skrze vůni linoucí se z kutnohorské čokoládovny

Čokoláda Lidka dobývá svět

Čokoládovna Koukol a Michera byla v Kutné Hoře založena v roce 1918 a záhy si získala oblibu. Světoznámá čokoláda Lidka představovala oblíbenou pochoutku, která dokonce dvakrát vyhrála zlatou medaili na celosvětové soutěži.

V období první republiky měla továrna na 500 zaměstnanců, kteří se podíleli na výrobě více než 5000 druhů sladkých pochutinČokoláda se tehdy stala odměnou, oblíbeným darem, zpříjemněním rodinné pohody, ale také potěšením chuťových pohárků pro všechny generace. Mnoho pamětníků dodnes  vzpomíná na sladkou chuť kvalitních výrobků známé značky.

Určitě si nenechte ujít kávomléčný speciál, který si zamilujete od prvního okamžiku. A pokud budete mít štěstí, ochutnejte některý ze “zvířecích” limitovaných speciálů. Lidka totiž vyrábí i čokolády z ovčího, oslího nebo dokonce velbloudího mléka.

TIP OD ELIŠKY

Přes Prahu, Velim a Nestlé zpět do Kutné Hory

Ačkoliv se čokoláda i bonbóny vyráběné v kutnohorské továrně těšily velké oblibě, rok 1948, kdy byla čokoládovna znárodněna, znamenal omezení jejich výroby. Továrna zanikla deset let poté, co byla znárodněna.

S výrobou sladkostí pod názvem Lidka se pokračovalo v pražských Modřanech, Velimi a Děčíně, ale původní receptura originální čokolády a bonbónů byla zakladateli továrny novým výrobcům úspěšně zatajena.

Bohužel, čokoládovna zanikla a na jejím místě vznikla továrna vyrábějící nákladní auta. Po revoluci získalo ochrannou známku Nestlé, které značku Lidka odkoupilo. Trvalo mnoho let než se tomu stalo, ale ochranná známka kutnohorské čokolády je díky manželům z Kutné Hory zpět ve svém “rodišti”.

Ruční výroba bean-to-bar čokolády LidkaLada a Pavel Bartošovi

Malebný prostor v centru historického jádra Kutné Hory, jehož vchod zdobí velká tabulka čokolády, a kterým se line vůně kakaových bobů, otevřeli manželé Lada a Pavel Bartošovi v roce 2016. Následně se jim povedlo obnovit výrobu čokolády Lidka, která proslavila tehdejší Československo po celém světě, a to přesně po sto letech od založení původní továrny. Úspěšně pokračují ve 40 let trvající tradici výroby s tím rozdílem, že dnešní čokoládovna má zatím jen jednotky zaměstnanců. Kakaové boby třídí ručně, praží, drtí, odslupkovávají a poté desítky až stovky hodin mísí a temperují.

Lidka opět po letech dobývá svět

Čokoláda z Kutné Hory se i ve 21. století dočkala velkých úspěchů, a to v podobě několika významných ocenění na Academy of Chocolate v Londýně nebo International Chocolate Awards.

Navštivte nejmenší muzeum čokolády na světě

Součástí obchodu, které nabízí sortiment několikrát oceněných čokolád, výborné horké čokolády a zážitkové degustace, je i unikátní, vlastně možná nejmenší muzeum čokolády na světě!

Kromě ochutnávky jedné z historicky nejvyhlášenějších čokolád se tak můžete zastavit v čase, a idylicky se zasnít při pohledu na exponáty připomínající éru první republiky. Uvidíte například staré reklamy na čokoládu, fotografie z výroby, dózy na oblíbené sladkosti, ale také původní čokolády.

Předměty tohoto nejmenšího muzea čokolády na světě získaly jeho zakladatelé díky spolupráci se sběrateli, veřejností či skrze vlastní nákupy předmětů na aukcích. Do muzea s dobrovolným vstupným přispěla také sběratelka Lenka Choutková, která se zaměřuje na kutnohorské kuriozity

Manželé provozující čokoládovnu vám poví o historii, pěstování i výrobě čokolády stejně tak rádi, jako o minulosti samotné slavné továrny na čokoládu. 

Věříme, že exkurze do Kutné Hory za výbornou horkou čokoládou vám zahřeje v zimním období nejen chladné ruce, ale i srdce. Návštěvu si raději rezervujte předem na stránkách muzea čokolády.

A pokud jste při čtení našeho článku dostali chuť vyzkoušet dobroty z této vyhlášené čokoládovny, můžete si je zakoupit na e-shopu lidkachocolate.cz.
Zažijete tak na vlastní chuť kousek sladké, hořké, ale především slavné historie čokolády. 

Autorka článku: Eliška Gargulová

Může se hodit

Otevírací doba: 10.00–12.00 / 13.00–17.00, 7 dní v týdnu (včetně svátků)
Vstupné: dobrovolné
Webchocomuseum.cz, www.lidkachocolate.cz 
AdresaKomenského náměstí 72, Kutná Hora