Projekt se zrodil v roce 2020 na začátku covidové pandemie a jeho hlavním cílem byla podpora místních podnikatelů a živnostníků. Zákazníci mohli podniky podpořit zakoupením placek s hashtagem #horažije, celkem jich tehdy Kutnou Horou a okolím kolovaly stovky.

Na prvotní myšlenku pak navázaly aktivity spolku Zenárna, který se rozhodl využít prázdných výlepových ploch během lockdownu a rozhodl se na nich šířit myšlenky a citáty Karla Havlíčka Borovského na vizuálech od Radky Zahradníkové. 

Na podzim 2020 spolek poprvé v Kutné Hoře uspořádal komunitní slavnost Zažít město jinak. Tehdy šlo o jednu z posledních akcí před další z pandemických uzávěr. Dalším počinem spolku Zenárna byl projekt nazvaný Hlasy města, který se realizoval na podzim roku 2022 v návaznosti na start projektu Barák, co hledá jméno. 

Na začátku roku 2024 se web Hora žije objevil v nové podobě a s novým cílem – mapovat dění v Kutné Hoře, informovat o novinkách ve městě a okolí a vytvářet prostor pro prezentaci a názory lidí, kteří v regionu něco tvoří nebo se na něčem aktivně podílejí. Web by zároveň měl být přehledným informačním zdrojem i pro ty, kteří do Kutné Hory přijíždějí na jeden či více dní.

Pokud jsou vám naše aktivity sympatické a chtěli byste se přidat do našeho malého a nadšeného týmu, neváhejte nás kontaktovat na našich sociálních sítích nebo na e-mailu info@horazije.cz.