Do barokního kláštera svaté Voršily v centru Kutné Hory se brzy budou stěhovat noví nájemníci, pro které je po více než rok trvající rekonstrukci připravena dvacítka bytů ve třech patrech severního křídla. Budovu vlastní od roku 2016 římskokatolická farnost, která se rozhodla do památky výrazně investovat a využít jednu její část pro bydlení. Nabídka cenově přístupných bytů a ateliérů zrekonstruovaných s citem pro historické detaily a genia loci byla natolik zajímavá, že počet zájemců několikanásobně převyšuje kapacitu.

„Na dvacet bytů se nám přihlásilo 70 lidí a za týden jsme příjem nových zájemců stopli. Chceme si vybrat, aby tady vznikla hezká komunita,“ říká kutnohorský arciděkan Vladislav Brokeš. Podle něj je velkou devízou bydlení v klášteře nejen jeho estetická hodnota, ale i ryze praktické bonusy jako je velká společná zahrada a zajištěné parkování.

Rekonstrukci severního křídla, kde kdysi bydlely sestry voršilky, navrhlo architektonické studio Kodet architekti. „Přizpůsobit barokní klášter současnému bydlení šlo překvapivě dobře. Každá řeholnice měla svoji skromnou barokní celu, která má kupodivu velikost současného menšího bytu. Naším úkolem bylo pospojovat některé cely do větších bytů a do každého bytu vestavět vstupní chodbu s koupelnou a obytné patro,“ uvádí architektka Martina Kodetová na webových stránkách projektu.

Byty s dispozicí od 1+kk po 3+kk s plochou od zhruba 23 do 68 metrů čtverečních se pronajímají za 8000 až 14.500 korun měsíčně, za parkovací stání se platí 500 korun za měsíc. Nájemníkům se nabízejí už se základním vybavením, jsou v nich kuchyňské linky, úložné prostory i vestavěná patra na spaní, která nabízejí pod barokními klenbami velmi velkorysý prostor, často s výhledy na vinice na Sukově a na Kaňku. Architektům se navíc skvěle podařilo spojit historii se současností, a moderní kuchyně v tlumených barvách a jednoduše bílé koupelny tak přirozeně doplňují kamenná ostění, klenby, prkenné podlahy nebo půdové dlaždice.

Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak se rekonstrukce podařila, máte možnost ještě v sobotu 13. dubna od 9:00 do 11:00, vstup je vchodem z parkoviště.

Více informací také na webu bytyvorsily.cz.