Festival alternativní hudby Creepy Teepee je v Kutné Hoře již tradičně velmi unikátním kulturním zážitkem, za kterým se sjíždějí hudební nadšenci z celého světa. I letos proběhne v areálu Voršilského kláštera a my jsme se zeptali jeho organizátora, Štěpána Bolfa, na co se letos můžeme těšit. 

Co chystáte na rok 2024 – mohou se místní i letos těšit na již tradiční festival Creepy Teepee? 

Ano, festival chystáme v Kutné Hoře i letos, od roku 2009 je to už 15. ročník (když počítáme i jeden ročník, který proběhl kvůli covidu pouze v online prostředí, a naopak jeden jsme z téhož důvodu museli úplně zrušit), takže máme letos půlkulaté výročí. Bude se konat 12. až 14. července, tedy druhý víkend od začátku prázdnin. Když je řeč o letním hudebním festivalu, obvykle si to lidé spojí s davy diváků, Krýpko je ale zaměřeno na alternativní hudbu a není to masová akce. Má záměrně menší kapacitu, která nám umožňuje udržet jeho komunitní ráz, což diváci oceňují a díky tomu i jinde obvyklá bariéra mezi vystupujícími a diváky prakticky neexistuje. Těší nás, že se takhle specifické akce, jako je Krýpko, účastní i mnozí Kutnohorští, ať už jako diváci nebo se zapojují do organizování, a že většinově je dnes Krýpko bráno jako pevná součást letní nabídky kulturního dění ve městě – jedním z důkazů je i to, že se nás na něj teď ptáte 😊         

Můžete prozradit, kdy a kde se festival bude konat? Případně, na jaké interprety se těšit? 

Hlavní festivalové podium a tím pádem centrum festivalového dění bude opět v areálu církevního gymnázia, kde proběhlo několik posledních ročníků, s výjimkou roku 2022, kdy se festival konal na louce v Sedlci. Zahrada církevního gymnázia je ohraničená barokním komplexem bývalého kláštera Voršilek, má nezaměnitelnou atmosféru, navíc se rozkládá poblíž centra, takže to diváci i interpreti mají do areálu v pěším dosahu téměř odkudkoli, kde jsou v Kutné Hoře ubytovaní. V neposlední řadě zahrada vyhovuje i akusticky – je dobře ozvučitelná a současně díky prostorovému uspořádání se zvuk z akce nerozléhá po celém městě. 

Jména interpretů uveřejňujeme postupně na webu a instagramu festivalu. Vždycky jsme vycházeli z toho, že “ideální divák“ Krýpka přijede na celý program, protože důvěřuje pověsti a značce, kterou si festival vybudoval. Proto razíme pro někoho možná překvapivou strategii, že není potřeba vyzdvihovat určitá jména nad jiná. I když samozřejmě někteří známější interpreti můžou na někoho zafungovat jako magnet – vloni například Alice Glass nebo kapela Frost Children.     

Chystáte letos nějakou inovaci (nový prostor apod.)? 

Každý rok se snažíme o nějaká vylepšení pro návštěvníky a interprety, zejména co se týče právě prostor, kde se akce odehrává. Zároveň je to vždy do jisté míry dobrodružství a improvizace, což naše tradiční publikum dobře ví a snad i chápe. Protože jsme sami hudební nadšenci, středobodem všeho je co nejkvalitnější hudební program, kolem kterého se točí všechno ostatní. Na festival jezdí diváci z celé Evropy, jejich jádro se sem vrací opakovaně, mají už svá oblíbená místa, která v Kutné Hoře vyhledávají – samozřejmě jde o památky včetně Kostnice v Sedlci, různé zdejší galerie, ale chodí se i do mnoha restaurací a podniků, například do oblíbeného Blues Café. Když se ve městě objeví nové místo vstřícné k potřebám klasických diváků Krýpka, například veganská restaurace, rychle si o něm mezi sebou řeknou.  

Nezahraje si letos na festivalu i nějaký místní interpret?

Dramaturgii má na starost náš tým, který se věnuje pořádání koncertů alternativních kapel přes dvacet let. Díky tomu máme troufám si říct přehled o tom, co se v současné alternativní hudbě děje, a také nastavená měřítka toho, co nás v hudbě baví, co třeba přináší i nějakou novou kvalitu a co tedy chceme divákům zprostředkovat. 

Nezahraje si letos na festivalu i nějaký místní interpret?

Dramaturgii má na starost náš tým, který se věnuje pořádání koncertů alternativních kapel přes dvacet let. Díky tomu máme troufám si říct přehled o tom, co se v současné alternativní hudbě děje, a také nastavená měřítka toho, co nás v hudbě baví, co třeba přináší i nějakou novou kvalitu a co tedy chceme divákům zprostředkovat. 

V tom nehraje prakticky žádnou roli, jestli je interpret nebo kapela z Montrealu, z Kapského Města nebo z Kutné Hory. V tomhle smyslu mají všichni rovné šance, že si na Krýpku zahrají.

Na co se v tomto roce osobně nejvíce těšíte vy?

Snažím se vždy nenechat se zavalit organizováním a slyšet a vidět aspoň část z programu. Mám nejblíž ke kytarovému zvuku, tak se těším, že dopadnou různá jednání, která vedeme, a že se v programu objeví někdo z mých oblíbenců. Zároveň se těším i na to, že prostřednictvím Krýpka jako každý rok objevím nová jména, se kterými přijdou kolegyně a kolegové z týmu, a rozšířím si obzory třeba směrem k elektronice, různým subžánrovým fúzím nebo třeba umělcům, kteří kombinují hudbu a performance.     

Doporučili byste vy nějakou kulturní akci nebo událost?

Doporučil bych zajímat se o to co nového se děje v hudbě i umění, pokud možno bez předsudků, protože těmi člověk ochuzuje v první řadě sám sebe. Určitě je dobré podporovat místní kulturní dění a chodit na koncerty, výstavy, promítání a jiné akce, podporovat klubovou scénu a být aktivní fanouškem živé kultury. 

autor fotografií: Ivan Svoboda