V rámci novoroční kutnohorské ankety jsme vyzpovídali i ředitelku Galerie Středočeského kraje Janu Šorfovou.

Co chystáte na rok 2024? Čekají návštěvníky u vás nějaké novinky nebo změny?

Letošní rok bude plný velkých projektů, i proto, že galerie slaví 60 let svého působení. Připravili jsme velké výstavní projekty, ale pracujeme i na zvelebování areálu a vylepšování služeb pro naše návštěvníky. 

Již 2. března zahájíme výstavu DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer, která představí cenné shrnutí tvorby českého tvůrce mezinárodního významu v úzké konfrontaci s dílem jeho manželky Evy. Bude přínosná svými podnětnými přesahy mezi výtvarným uměním, literaturou a filmem. Tomu odpovídá také bohatý doprovodný program. Proběhne řada komentovaných prohlídek pro veřejnost, komponované programy zahrnující besedy či přednášky doplněné o promítání filmů, nebo mezigenerační výtvarné dílny Lektorského centra. 

S výstavou Jana a Evy Švankmajerových se pojí také muzejní noc, během níž budou moci návštěvníci zhlédnout film Něco z Alenky, projít výstavu s komentářem kurátora, nebo experimentovat v animační dílně. 

Připravujeme také rekonstrukci dvou stávajících ateliérů Lektorského centra a vybudování nového prostoru, kde vznikne zázemí pro lektory a terapeutická místnost, především pro skupiny klientů, s nimiž spolupracujeme v rámci projektu GASK bez bariér. Místnost bude terapeuticky multifunkční, jedním z prvků budou i hudební nástroje nebo reprodukovaná hudba, proto budeme řešit i kvalitní ozvučení prostoru. 

Záměr se dvěma současnými ateliéry je jejich lepší organizace, nový vestavěný mobiliář na míru, který nám umožní ukládat veškeré pomůcky, výtvarný materiál a edukační boxy, které máme ke každému programu. Slibujeme si, že se prostory ateliéru vyčistí, bude se nám v nich efektivněji pracovat, a také se tím otevírá možnost pronájmu ateliérů veřejnosti. 

Doufáme, že vše půjde dobře, máme jistou časovou rezervu, a že letní ne/tábor již zahájíme v nových tvůrčích prostorech. 

Důležitým výstavním počinem bude bezesporu také nová stálá expozice. Ze sbírek GASK budou – pod vedením kurátorů a Lektorského centra GASK – vybrána a seřazena díla v nové koncepci „cesty za sebepoznáním“. Ve výběru exponátů bude kladen důraz na akvizice za posledních 14 let, které byly získány s finanční podporou Středočeského kraje a Ministerstva kultury. Tato nová expozice se otevře 29. června. 

Další zajímavostí, kterou, jak věřím, ocení i místní obyvatelé, bude vybudování nového bistra v zahradách jezuitské koleje. V tuto chvíli jsme započali kroky vedoucí k získání stavebního povolení, a půjde-li vše podle plánu, na jaře začnou stavební práce a během léta zahájíme provoz. Dřevostavba s proskleným interiérem a venkovní terasou bude situována v blízkosti vodního pódia a nabídne návštěvníkům nevšední pohled na chrám svaté Barbory a na zahrady, ve kterých mohou návštěvníci vidět sochy a prostorové instalace, které prezentujeme v rámci projektu GASK pod širým nebem. Bistro s celoročním provozem bude výhodou pro akce pořádané v zahradách nebo kongresovém centru. Rekonstrukcí projde také venkovní terasa u naší kavárny.

Na co se v tomto roce osobně nejvíce těšíte? Doporučili byste nějakou akci/událost?

Velmi ráda navštěvuji koncerty pořádané v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora, jehož dramaturgii připravuje umělecký ředitel festivalu violoncellista Jiří Bárta. V příštím roce oslaví Kutná Hora 30. výročí zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, a tak začínáme jednat o možnosti zapojení GASK do programu oslav. Budu ráda, když se podaří připravit kvalitní a zajímavý program a GASK bude jeho součástí. Vnímám to jako příležitost přivést do Kutné Hory další návštěvníky, kteří se mohou opakovaně vracet. Těší mě i zvyšující se návštěvnost galerie. V minulém roce galerii navštívilo téměř 70 tisíc návštěvníků a náš plán pro letošní rok je přiblížit se číslu 100 tisíc. Pracuje na tom celý tým GASK, držte nám tedy palce.