Se začátkem nového roku jsme oslovili lidi, kteří život v Kutné Hoře a jejím okolí aktivně dělají lepším jako šéfové institucí, členové spolků, podnikatelé nebo inciátoři nejrůznějších akcí, aby nám řekli, co nového letos chystají. Nechte se nalákat na to, co pro vás letos připravili, a inspirovat se jejich tipy.

 • Co chystáte na rok 2024? Čekají návštěvníky u vás nějaké novinky nebo změny?
 • Na co se v tomto roce osobně nejvíce těšíte? Doporučili byste nějakou akci/událost?

Radka Krejčí, římskokatolická farnost Kutná Hora-Sedlec

 1. Rok 2024 bude v Sedlci trochu klidnější, než byl rok 2023, kdy jsme si připomínali 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho Aichla. Přesto se můžou milovníci kultury těšit na čtyři výstavy v podkroví katedrály, na tradiční Jarní rovnodennost a na jeden opravdu velký koncert (ale k tomu zatím nemohu prozradit více). Já osobně se v našem programu moc těším na letní výstavu, kdy u nás budou svou tvorbu prezentovat Sofie Švejdová, Marie Cichá a Matouš Tichý, kteří se v roce 2023 účastnili Symposia Felixe Jeneweina v Kutné Hoře. A jako milovnice skla a skleněných instalací si určitě užiju i výstavu podzimní, kdy bude v podkroví katedrály vystavovat Lukáš Kalivoda. Příští rok bude hodně ve znamení plánování roku 2025, protože uplyne 30 let od zapsání Kutné Hory a naší katedrály na seznam UNESCO a právě na toto plánování se v Sedlci rozhodně velmi těšíme!
 2. Na GASK akce, zejména na novou stálou expozici a na výstavu Jana Švankmajera, to si myslím bude velmi zajímavá podívaná.

Monika Košatová, tiskárna Lepor a spolek Přítoky

 1. Máme radost, že jako firma budeme připravovat tiskové materiály například pro Operní týden, velkou výstavu Jan Švankmajera v GASKu nebo pro akce na zámku Kačina. Za spolek Přítoky chystáme v tomto roce stezku v obci „od statku ke statku“, pálení čarodějnic, léto na louce, Halloween a vánoční koncert u stromečku. Já osobně bych ráda pokračovala i ve svém letním projektu “Sítotisk pod širým nebem“, kde si lidé můžou sami potisknout textil anebo papír, a vdechnout tak nový život třeba svému starému oblečení. 
 2. Nejvíc se těším na akce u nás na vesnici. Jinak doporučuji Dva písaři fest, březnovou vernisáž výstavy Jana Švankmajera, akce na zámku Kačina nebo zářijový projekt Restful Garden  Divadla X10. Chystám se také na Mezinárodní hudební festival, rozhodně si nenechám ujít koncert Sky Piece to Jesus Christ v kostele Nejsvětější Trojice v pátek 7. června.

Ondřej Slačálek, tvrz a pivovar Malešov

 1. V roce 2024 máme před sebou dvě změny, přičemž ta jedna je ještě trošku nejistá, uvidíme, jak se nám bude dařit. Zcela určitě ale na návštěvníky Malešova bude čekat úplně nový koncept gastronomie v Pivovaru Malešov. Navázali jsme spolupráci s novým týmem kuchařů a od 1. 3. nejprve o víkendech a v hlavní sezoně i v týdnu budeme návštěvníkům nabízet úplně nový zážitek s naší kuchyní. Moc se na to těšíme a už v lednu a únoru jsme si připravili malé ochutnávky toho, co naše návštěvníky u nás bude čekat v sezoně. Druhou změnou, či spíše novinkou, by mělo být otevření autokempu u Velkého rybníka pro návštěvníky se stany a pro zájemce o koupání. Tady nás ale čeká ještě mnoho práce a tak uvidíme, zda se nám to podaří.
 2. Musím si trošku zpropagovat i v této odpovědi náš projekt v Malešově. V červnu totiž uplyne 600 let od poslední bitvy Jana Žižky, kterou byla vítězná bitva u Malešova. A my chystáme ve spolupráci s obcí opravdu velké oslavy o víkendu 7.–9. 6. a já se opravdu těším na to, že po letech u nás proběhne něco opravdu významného a zajímavého.

Alena Turková, výkonná ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora

 1. Už 17. ročník Mezinárodního festivalu Kutná Hora si oproti svému názvu klade za cíl být tentokrát převážně národní. Jestliže se v minulých letech svou dramaturgií zaměřoval na uvádění skladeb světového klasicko-romantického repertoáru v kontrastu se zřídkakdy prováděnými soudobými opusy, letošnímu Roku české hudby i dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany se oddá s láskou a péčí.

  Nebyl by to ale náš festival, aby ve své tradici nehledal překvapivé kontrasty – Smetanův kvartet „Z mého života“ zazní v sousedství dojemně nostalgického Kvintetu pro klarinet a smyčcový kvartet předčasně zesnulého Hanuše Bartoně, Janáčkovo klavírní Concertino uslyší diváci v kombinaci s Preludii Miloslava Kabeláče a Kuchyňskou revue Bohuslava Martinů. Trio Petra Ebena se střetne s triem Smetanovým, dechový kvintet Pavla Haase pak s Janáčkovým sextetem „Mládí“.Velkou novinkou letošního roku je výstava našeho uměleckého ředitele Jiřího Bárty, který se věnuje nejen violoncellu, ale i fotografování. V kostele sv. Jana Nepomuckého bude instalováno 24 metrových fotografií na téma portréty, krajina a architektura, exotické země. Kurátorství a výběru fotografií z Bártovy tvorby se ujal významný český dokumentární fotograf profesor Jindřich Štreit. Během festivalu –  5. 6. ve 22:00 – proběhne v kostele vernisáž této výstavy spojená s hudbou.
 2. Já osobně, pokud mám zhodnotit uplynulý rok a události, kterých jsem se zúčastnila, se těším na divadelní festival. Příjemnou událostí je pro mě vždy výstava v Galerii Felixe Jeneweina od mladých umělců v rámci tvůrčího sympozia. Festival Creepy Teepee. GASK. A neopomněla bych blízké okolí, jako je Malešov, kde se prakticky každý měsíc dějí tematické akce v rámci tradic i moderní kultury. Malešovské prostředí je mnohdy lepší destinací na kulturu a dění než Kutná Hora.

Klára Hladišová, studentka, absolventka Gymnázia Jiřího Ortena

 1. Chystáme s mojí bývalou spolužačkou Barborou Duškovou už druhý ročník Absolventského plesu Gymnázia Jiřího Ortena. Bude se konat v pátek 22. března 2024 od 20:00 v Kulturním domě Lorec. Zahraje nám kapela Zatím ANNA, složená také z absolventů GJO. Před plesem lze navštívit i budovu gymnázia, kde budou připravené komentované prohlídky se studenty.  Akce je podle mě ideální příležitost k setkání s bývalými spolužáky a učiteli a dá se pojmout třeba jako třídní sraz. A to byl i náš hlavní motiv, proč jsme ples minulý rok začali pořádat. Vstupenky už jsou v prodeji za 300 korun. Nejspíš se uskuteční i Majáles, ale organizaci jsme předali mladším generacím. 
 2. Osobně se vždy velmi těším na plesovou sezónu. Mám ji spojenou hlavně se setkáními s přáteli i bývalými spolužáky. Všichni jsme se rozprchli a plánujeme i přes zkouškové období a pracovní zatížení každou možnou plesovou příležitost. Nejčastěji samozřejmě navštěvujeme maturitní plesy Gymnázia Jiřího Ortena.Dále se těším na 22. 2., kdy bývá v Baru 22 tzv. magický večírek a ten má to opravdu svoje kouzlo. Minulý rok byla degustace nových drinků a letos to vypadá na obdobný plán i s překvapením navíc. Atmosféra v podniku vždy funguje a člověk se alespoň na chvilku trochu zasní. Protože jak říká jejich motto, když si něco přeješ ve 22:22 a jsi v Baru 22, není jiná možnost, než že se ti to splní.Celkově mám velmi ráda podobné akce malých podniků u nás v Hoře. Ráda zajdu na další přednášku o cestování do kavárny Turistka. Zahraju si týmový kvíz v Baru 22. Nebo si užiju menší koncert třeba i u nás v kavárně Kafírnictví.

  Rozhodně také nevynechám výstavy v GASKu. Myslím, že máme opravdu výjimečnou galerii a je škoda, že místní vernisáže tolik nenavštěvují. A velmi se těším na Dva písaři fest, kde si to užijí nejen nadšenci do kaligrafie. A já vždy i tak trochu doufám, že to přiměje ostatní podniky mít lépe napsané tabule.

Pepe Novák, šéf hudebního klubu Česká 1

 1. Teď v lednu jsme slavnostně otevřeli hudební klub Česká 1, který pod předchozím provozovatelem skončil loni v říjnu. A představy máme velké. Samozřejmě chystáme koncerty, hudební dramaturgii připravuje Wilco Versteeg, který s tím má velké zkušenosti. Rádi bychom dávali příležitost kapelám tady z okolí, ale klub má skvělou pověst a hlásí  se nám spousta muzikantů z celé republiky. Nerad bych to tady nějak zaškatulkoval a nechci se zaměřit jen na jeden hudební žánr, chci tady mít všechny. Nechci jen heavy metal, jen rock nebo jenom punk, chci vyzkoušet třeba i jazz, dokonce bych se ani nezdráhal mít tady dechovku. Kromě toho plánujeme další nehudební program, takže budeme zvát na vystoupení stand-up komiků nebo na besedy známých kutnohorských osobností, třeba z oblasti sportu. Chceme taky promítat velké sportovní události.
 2. Rozhodně se zase chystám na megakoncert kapely Rybičky 48. Kluci tady z klubu ještě před otevřením živě streamovali a mám je moc rád. Stejně jako moje dcera. Lístky na oba květnové koncerty jsem koupil už loni, kdy jsem na koncertě byl taky a ohromilo mě to. Ten prostor pod Vlašským dvorem je nádherný a společně se skvělou muzikou to byl neuvěřitelný zážitek. 

Lukáš Rudolfský, Vinné sklepy Kutná Hora

 1. Z pohledu vinařství je to určitě zahájení prodeje skvělého ročníku 2022, kde jsme změnili styl lahví i etiket, doufáme, že výrazně k lepšímu. Vinařství bude hostit v  průběhu roku mnoho akcí, například v rámci tak zvané demonstrační farmy ČR zde budou mít přednášky významní světoví odborníci v oboru vinařství: z Francie nás navštíví Vincent Masson, z Rakouska Matthias Strahlhofer, Česko bude zastupovat Mojmír Baroň. Spolu s kolegy vinaři z celkem devíti vinařství z našeho regionu také zakládáme spolek VOC Kutnohorsko, kde se chystáme prezentovat tradiční odrůdy Pinor Noir, Pinot Blanc a Pinot Gris, které se na Kutnohorsku pěstují již po mnoho staletí. 
 2. Jako vinař musím doporučit tradiční akce jako jsou zářijové Vinobraní a Dožínky na zámku Kačina nebo kutnohorské Svatováclavské slavnosti, těším se i na květnový Gastrofestival, který je zaměřený na biopotraviny a udržitelnost. Chci ale zmínit i několik našich událostí. V březnu je na programu degustace vín malovinařů ze středních a východních Čech, v červnu pak budeme otevírat a degustovat tradiční Kvevri – po devíti měsících ležení hroznů na rmutu v unikátních nádobách budeme obsah před zraky přítomných lisovat a spolu s nimi ochutnávat. O prázdninách zveme na tematické soboty na vinici Pod Barborou, budou u nás hrát muzikanti a vybírat do klobouku a pořídit se dají i piknikové koše.

Veronika Lebedová, Městské Tylovo divadlo a kino Modrý kříž

 1. Musím říci, že máme za sebou náročný, ale radostný rok 2023, který se nesl ve znamení dvou významných výročí. Tím prvním bylo 180 let od založení Ochotnického spolku Tyl v Kutné Hoře a druhým byla připomínka 90 let od otevření Tylova divadla. Součástí těchto oslav bylo i uvedení představení Naši furianti v podání Ochotnického spolku Tyl, které sklidilo velký úspěch, a proto jsme se rozhodli pro jeho reprízu ještě letos 15. února. Pro naše diváky máme též připravené dva abonentní cykly, které dobře znají. Ten první, jarní, je už v prodeji a diváci se mohou těšit na čtyři divadelní tituly, které ale samozřejmě nejsou jen pro abonenty. V květnu nás čeká pravidelná Celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance, ta letošní přehlídka bude jubilejní čtyřicátá. Na podzim hostíme Divadelní festival X10, uvedeme Mikulášskou pohádku a také silvestrovské představení. Pro děti jsou samozřejmě připravené pohádky a čeká nás také spolupráce se školami, které velice rády využívají možnosti návštěvy Tylova divadla a vychovávají nové mladé diváky.
 2. Já osobně se těším na přehlídku dětských skupin scénického tance. Je to náročný týden ve znamení velkého „mumraje“, ale dělá mi radost, že mladým tanečníkům se u nás líbí a prožijí ve městě krásné dny. Těším se i na hudební akce, kterých se nám letos sešlo skutečně mnoho. Jmenovala bych koncert skupiny Jelen, filmové melodie v podání Symfonického orchestru Dalibora Havlíčka nebo koncert Prime Orchestra. Mám celkově radost, že diváci si cestu do divadla i kina stále nacházejí a tímto jim moc děkujeme! A snad nebudu předbíhat, když prozradím, že jsme začali pracovat na redigitalizaci kina Modrý kříž, tak nám všichni držte palce.

Tomáš Gryč, muzeum knihtisku Knihtiskárna

 1. Novinek na tento rok máme několik. Návštěvníci si nově mohou vytisknout na třech různých historických stojích nejen nový motiv pohlednice, ale také si mohou potisknout a sestavit svůj jedinečný blok. Použijí při tom speciální vrtačku na papír a knihařské kroužky.  Na každý měsíc připravujeme minimálně jeden workshop pro veřejnost, který bude zaměřen na knihařinu pod vedením odborníka. Nadále se chceme věnovat i různým technikám, jako je například linoryt nebo také kaligrafie.
 2. Již třetím rokem se těšíme na Dva písaři fest, který se věnuje papíru a písmu a naše muzeum je jeho pravidelnou součástí. Máme radost z toho, když jsou stroje v muzeu zase uvedeny do chodu a díky nim vznikají krásné věci. 

Lucie Römer, spolek Kutnopolis

 1. Za Kutnopolis se chystáme přispět do obecního dění již tradiční sousedskou slavností Zažít město jinak, která letos proběhne 21. září. Lokalita se bude oproti loňsku měnit, najdete ji na našem Instagramu a Facebooku. Chystáme i jarní bazar barefoot obuvi a pracujeme na instalaci, který oživí jedno kutnohorské veřejné prostranství.
 2. V roce 2024 se už teď osobně raduji ze znovuotevření České 1, těším se na Dva písaři fest i na podzimní festival čokolády.

Lada Bartošová, Muzeum čokolády a čokoládovna Lidka

 1. V říjnu 2024 se Kutná Hora stane hlavním městem Čokoládové republiky, velkého českého čokoládového festivalu. Do Kutné Hory přijedou téměř všichni čeští řemeslní výrobci čokolády, město ožije latinskoamerickou hudbou a po celý víkend po celém centru bude možné ochutnávat čokoládu, navštěvovat přednášky o čokoládě, různé degustace nebo koncerty a místní restaurace a kavárny nabídnou speciální čokoládové menu. Prostě Kutná Hora se na jeden víkend stane městem čokolády. Tenhle festival jsme si vysnili už před pár lety a konečně je tady, tak sned vše napoprvé klapne. 
 2. Na co se těším nejvíc já? Těším se na jarní dny… až budu zase každé ráno brouzdat rosou kolem Vrchlice se psem, na podvečery s rodinou a přáteli, kdy si sedneme na zahradě nebo v oblíbené kavárně a budeme se jen tak slunit a užívat si společné chvíle.

Edita Dvorská, organizátorka Královského stříbření, spolek Stříbrná Kutná Hora

 1. Královské stříbření letos čeká jubilejní třicátý ročník, v parku pod Vlašským dvorem se uskuteční 22. a 23. června.  Diváci se můžou opět těšit na bohatý program spojený s fiktivní návštěvou krále Václava IV. a jeho dvora v královském horním městě. Tak jako každý rok budou moci pomyslně cestovat v čase, a to o 620 let zpět, do roku 1404, a užít si rytířská klání, turnaj na koních, středověké tance, hudbu, ukázky řemesel i dobové tržiště, lukostřelbu, večerní dvorskou slavnost, Stříbrnou nedělní mši a několik průvodů v historickém centru města.
 2. Osobně jsem vcelku ráda „ve městě“, a tak když to čas a povinnosti dovolí, ráda zajdu na některou z výstav nebo do stálé expozice v GASK. Myslím, že nabídka kultury je celoročně v Kutné Hoře velmi bohatá. Na co se opravdu těším je Dva písaři fest. Toto téma je mi dlouhodobě velmi blízké. Během prvního ročníku jsem si vyzkoušela některé pro mě nové techniky a těším se, že snad letos najdu čas na některý ze super workshopů. Druhou akcí, na kterou se velmi těším, je Mezinárodní hudební festival, v rámci kterého vždy vybírám jeden, dva koncerty a nacházím tak  zklidnění v době, kdy přípravy Stříbření začínají vrcholit.

Jana Šorfová, ředitelka GASK

 1. Letošní rok bude plný velkých projektů, i proto, že galerie slaví 60 let svého působení. Připravili jsme velké výstavní projekty, ale pracujeme i na zvelebování areálu a vylepšování služeb pro naše návštěvníky.Již 2. března zahájíme výstavu DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer, která představí cenné shrnutí tvorby českého tvůrce mezinárodního významu v úzké konfrontaci s dílem jeho manželky Evy. Bude přínosná svými podnětnými přesahy mezi výtvarným uměním, literaturou a filmem. Tomu odpovídá také bohatý doprovodný program. Proběhne řada komentovaných prohlídek pro veřejnost, komponované programy zahrnující besedy či přednášky doplněné o promítání filmů, nebo mezigenerační výtvarné dílny Lektorského centra.

  S výstavou Jana a Evy Švankmajerových se pojí také muzejní noc, během níž budou moci návštěvníci zhlédnout film Něco z Alenky, projít výstavu s komentářem kurátora, nebo experimentovat v animační dílně.

  Připravujeme také rekonstrukci dvou stávajících ateliérů Lektorského centra a vybudování nového prostoru, kde vznikne zázemí pro lektory a terapeutická místnost, především pro skupiny klientů, s nimiž spolupracujeme v rámci projektu GASK bez bariér. Místnost bude terapeuticky multifunkční, jedním z prvků budou i hudební nástroje nebo reprodukovaná hudba, proto budeme řešit i kvalitní ozvučení prostoru.

  Záměr se dvěma současnými ateliéry je jejich lepší organizace, nový vestavěný mobiliář na míru, který nám umožní ukládat veškeré pomůcky, výtvarný materiál a edukační boxy, které máme ke každému programu. Slibujeme si, že se prostory ateliéru vyčistí, bude se nám v nich efektivněji pracovat, a také se tím otevírá možnost pronájmu ateliérů veřejnosti. Doufáme, že vše půjde dobře, máme jistou časovou rezervu, a že letní ne/tábor již zahájíme v nových tvůrčích prostorech.

  Důležitým výstavním počinem bude bezesporu také nová stálá expozice. Ze sbírek GASK budou – pod vedením kurátorů a Lektorského centra GASK – vybrána a seřazena díla v nové koncepci „cesty za sebepoznáním“. Ve výběru exponátů bude kladen důraz na akvizice za posledních 14 let, které byly získány s finanční podporou Středočeského kraje a Ministerstva kultury. Tato nová expozice se otevře 29. června.

  Další zajímavostí, kterou, jak věřím, ocení i místní obyvatelé, bude vybudování nového bistra v zahradách jezuitské koleje. V tuto chvíli jsme započali kroky vedoucí k získání stavebního povolení, a půjde-li vše podle plánu, na jaře začnou stavební práce a během léta zahájíme provoz. Dřevostavba s proskleným interiérem a venkovní terasou bude situována v blízkosti vodního pódia a nabídne návštěvníkům nevšední pohled na chrám svaté Barbory a na zahrady, ve kterých mohou návštěvníci vidět sochy a prostorové instalace, které prezentujeme v rámci projektu GASK pod širým nebem. Bistro s celoročním provozem bude výhodou pro akce pořádané v zahradách nebo kongresovém centru. Rekonstrukcí projde také venkovní terasa u naší kavárny. 

 2. Velmi ráda navštěvuji koncerty pořádané v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora, jehož dramaturgii připravuje umělecký ředitel festivalu violoncellista Jiří Bárta. V příštím roce oslaví Kutná Hora 30. výročí zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, a tak začínáme jednat o možnosti zapojení GASK do programu oslav. Budu ráda, když se podaří připravit kvalitní a zajímavý program a GASK bude jeho součástí. Vnímám to jako příležitost přivést do Kutné Hory další návštěvníky, kteří se mohou opakovaně vracet. Těší mě i zvyšující se návštěvnost galerie. V minulém roce galerii navštívilo téměř 70 tisíc návštěvníků a náš plán pro letošní rok je přiblížit se číslu 100 tisíc. Pracuje na tom celý tým GASK, držte nám tedy palce. 

Andrea Kapounková, průvodcovská služba Kutná Hora

 1. Novinkou letošního roku je kapesní mapa města, kterou si návštěvníci mohou pořídit i u nás na pokladně. Najdou v ní naše průvodcovské trasy, ale také si mohou interaktivně „odškrtat“ své zážitky při návštěvě Kutné Hory. Chceme pokračovat v interaktivních prohlídkách Vlašského dvora nazvaných Poklad na Vlašském dvoře, kdy hravou formou získáváte nebo ztrácíte pražské groše podle scénáře, který může vzdáleně připomínat soutěž O poklad Anežky České. Doporučujeme také karetní hru (H)ražba, která vyšla na konci roku 2023 a do prodeje šla od ledna 2024 – je malá, skladná a dá se vzít do batůžku na jakýkoliv výlet.Znovu chystáme spoustu akcí pro ty, kteří si zvykli do Vlašského dvora chodit za zábavou a kulturou. Rádi bychom všechny pozvali na pravidelné středeční koncerty v královské kapli, které jsou na programu vždy poslední středu v měsíci. V průběhu března přijde Vítání jara (pravděpodobně 21.3.2024), v květnu nás čeká spolupráce s festivalem Dva písaři fest, připravujeme také výstavy v prostorách spodního patra kaple prohlídkové trasy. Třikrát kněžna Libuše prorokovala slávu Kutné Hory, a tak do třetice odehrajeme scénické představení Příběh mince (červen: 13., 14., 15. 6 | červenec: 11., 12., 13.7. | srpen: 22., 23., 24.8. | září: 5., 6. 9.). V říjnu se mohou návštěvníci těšit na Třetí keramický trh (5. 10. 2024) a spolupráci s kutnohorskou čokoládovnou Lidka.
 2. Na krásná setkání s milými lidmi, ať už umělci, prodejci, majiteli firem, cestovek, návštěvníky nebo náhodnými kolemjdoucími… Podle mě má Kutná Hora stále velký potenciál nabídnout tomu, kdo přijede nebo i tomu, kdo tu žije, spoustu krásných zážitků. Jen je třeba, umět je najít. Jinak se samozřejmě těším na Příběh mince, ale to je trošku profesní deformace, nicméně je to takové moje dítko, které právě spojuje dost různých lidí do jednoho konkrétního celku. A spolupráce, ta mě baví. 

Vladislav Brokeš, arciděkan farnosti Kutná Hora

 1. Farnost se v letošním roce opět zapojí do akce Noc kostelů (7. 6.), budeme pořádat tradiční Oslavu svátku sv. Jakuba (28. 7.) a také Běh pro zvon (20. 10.).
 2. Rád bych pozval občany města i okolí na velkopáteční křížovou cestu, která se uskuteční 29. 3. v parku pod Vlašským dvorem. Tato akce s meditativním charakterem se zde koná již třetím rokem. Jedná se o vyprávění o umučení Ježíše Krista, které je doprovázeno meditační hudbou. Lze tak zažít jedinečnou atmosféru Velkého pátku umocněnou krásným prostředím. 

Kateřina Fillová, ředitelka Základní umělecké školy Kutná Hora

 1. ZUŠ pro rok 2024 připravuje mnoho koncertů, výstav a vystoupení. Od února se škola zapojí do soutěží ZUŠ – v letošním roce vypsaných pro smyčcové nástroje, hru na klavír a kytaru, literárně-dramatický a výtvarný obor a pro dechové orchestry. Naši žáci se představí ve všech těchto soutěžích. Už teď vrcholí i přípravy na tradiční ZUŠ OPEN Kutná Hora 2024, které připadne na 27.–31. 5. 2024. Opět se během celého týdne představí všechny naše obory na různých místech v Kutné Hoře. Velkého úspěchu dosáhla ZUŠ Kutná Hora i v letošním roce. Opět byla vybrána do celorepublikového zakončení ZUŠ OPEN 2024 a představí se se svým programem 8. 6. 2024 ve Valdštejnské zahradě na závěrečném slavnostním programu, který je pod záštitou Senátu Parlamentu ČR.

  Na závěr školního roku se na svých samostatných koncertech, výstavách a dalších vystoupení představí i naši absolventi. Žáci výtvarného oboru připravují také několik výstav, účastní se workshopů a spolupracují i na ilustracích k chystané knize Kutná Hora a okolí v pohádkách Radany Štočkové.

 2. Plánovaných kulturních akcí je letos opravdu mnoho. Pro mě osobně je důležitý celý týden věnovaný ZUŠ OPEN, kde během jednoho týdne představíme  všechny naše obory. Potkat se můžeme i na Královském stříbření Kutné Hory.